laupäev, 18. mai 2013

Üks raamat

Vaimastvere lugejatele elevust.

Mart Kadastik "Kevad saabub sügisel"

Autor tekitab natuke segadust öeldes:
*Kuigi paljud on imestanud, et Kadastiku sulest tuli niivõrd avameelne raamat, ütles mees, et inimeste pealispind on eksitav. "Kuvand, mis inimeses tekib, mida ta terve elu kaasas kannab, on tihti näiline ja petlik," rääkis ta. Kadastiku sõnul ei tahtnud ta, et raamat oleks literatuurne targutamine, mida Eesti kirjanduses on niigi palju. "Tahtsin kirjutada elulähedaselt," ütles Kadastik ning lisas, et ei oskagi ilutseda. Kadastiku kinnitusel on raamatus 2/3 sündmustest päriselt juhtunud. 
 *“Tegemist on ilukirjandusega – ei reisikirja ega kolumnide kogumiku, ei Postimehe ajaloo ega mu enda elulooga,” kinnitab Kadastik Naistele.

Ehk polegi sel tähtsust kas on see päris või väljamõeldud. 

Kes teab, see teab. Ometigi ei saa ütlemata jätta, et romaanis mainitakse kaht Vaimastveres elanud meest, kellest on jäänud jälg eesti haridus- ja kultuuriloosse. 

"Ajakirjanduspõllul ootas Hennu ees Laudalüürikuks kutsutud alkohoolik, ajalehe esikirjutaja, keda oli korduvalt leitud poriste vagude vahel magamas, viinapudel põues." Lk.25

Raamatu võlu peitub tema mitmekihilisuses. Igale ühele midagi. Äratundmist, kõrvaltvaadet, mõtlikkust.

"Nüüd ma vähemalt tean, et elus on valet suurusjärk rohkem kui kõige suuremas väljanõeldises. Väljamõeldis tundub ebausutav, sest seal on liiga palju tõtt." Lk220

Romaani lõpus võtab peategelane, ajakirjanik Henn, oma veel olematu romaani kokku sõnadega:
" Võib-olla oleks õigem see raamat, esialgu küll olematu, pühendada oma isale. Või siis hoopis doktor Freudile?"

Nii on ehk ka Mart Kadastik pühendanud  "Kevad saabub sügisel"  oma isale.

P.S. Kes on see teine Vaimastveres elanud tark mees? Seda saate teada küsides Vaimastvere raamatukogu juhatajalt :)Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar